MAGYAR ZSIDÓ MÚZEUM ÉS LEVÉLTÁR
  • HÍREK
  • NEWS
  • LÁTOGATÁS
  • VISIT
  • FELFEDEZÉS
  • EXPLORE
  • LEARN
  • TANULÁS
  • HÍREK
  • NEWS
  • LÁTOGATÁS
  • VISIT
  • FELFEDEZÉS
  • EXPLORE
  • LEARN
  • TANULÁS
Search

Alapelvek

A Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár  küldetésnyilatkozata (mission statement)
A Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár (MZsML) gyűjti, tudományos értelemben feldolgozza, kutathatóvá teszi, gondosan őrzi és ápolja, valamint - az egyéni és közösségi művelődés érdekében - a lehető legszélesebb közönség számára megismerhetővé teszi a hazai zsidó kulturális értékeket, megteremti a hagyományőrzés és a kulturális örökségvédelem közötti egyensúlyt.
Dinamikusan fejlődő, ismert magyarországi zsidó kulturális intézményként, nyitott, látogatóbarát szolgáltató- és találkozóhellyé formálódva elősegíti a zsidó közösség és a nem zsidó népesség közötti párbeszédet.


A MZSML jogi besorolása
A MZSML nyilvános magángyűjtemény, munkáját az 1995:LXVI. a 1997:CXL. és a 10/2002, és a 20/2002.  NKÖM rendeletek alapján végzi.

A múzeum és levéltár gyűjtési irányelvei, gyűjtőköri leírása
Az intézmény őrzi az 1910-es alapítás óta gyűjteményében fennmaradt tárgyakat és dokumentumokat. Ezek mellett gyűjtenie kell a magyarországi zsidó szervezetek működése során keletkezett maradandó történeti értékű iratanyagot, valamint gyűjti és megőrzi magánszemélyek, csoportok tárgyait, iratait, fényképeit is. Gyűjtőköre kiterjed a mindenkori magyarországi zsidó közösségek múltjának és jelenének tárgy- és iratanyagára, valamint a magyarországi zsidósággal kapcsolatba kerülő, vagy kapcsolatban álló közösségek releváns dokumentumainak gyűjtésére. Az intézménynek gyűjtenie kell a magyarországi zsidók családi, intézményi és egyéb örökségét. A Levéltár gyarapodása a levéltári iratátadásokra és ajándékokra alapul, de a rendelkezésre álló vásárlási keret terhére vásárol is. Az intézmény az alapításától követett gyakorlatát követve kegyeletből megőrzi a különösebb történeti értékkel nem bíró családi hagyatékokat is, azonban ha a felajánlott hagyaték őrzése, tárolása és gyűjteménybe integrálása aránytalanul nagy terheket ró az intézményre az ajándék értékéhez képest, megtagadhatja a hagyaték átvételét.
A gyűjteménybe kerülő tárgyak provenienciáját ismerni kell, gyanús provenienciájú, lopott, bűncselekményből származó, vagy az intézmény és a fenntartó közösség szellemiségéből fakadó alapvető etikai normákat sértő tárgyak állományba nem vehetők. Terepen történő gyűjtés esetén gondoskodni kell arról, hogy az összetartozó tárgyak, irategyüttesek eredeti kapcsolatait megőrizze a gyűjtést végző szakember.
Az intézménynek gondoskodnia kell a különféle okokból nem szállítható örökség dokumentálásáról és a megóvás érdekében fel kell hívnia a figyelmet annak fontosságára, értékeire.

A Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár biztonsági alapelvei
Zsidó intézményként a MZsML, a benne dolgozók és a látogatók személyes biztonságának megőrzése a hitközségi biztonsági szolgálat feladata, mellyel az intézmény köteles együttműködni. Ezen túlmenően a maradandó értékű tárgyi örökség fizikai és szellemi védelmét is biztosítani kell.
A különféle anyagok eltérő tárolási, megvilágítási stb. igényeit minden dolgozónak ismernie kell, állományvédelmi szakemberek segítségével a körülményeket folyamatosan ellenőrizni kell. Ugyancsak folyamatosan ellenőrizni kell az intézmény minden helyiségének, az épület egészének állapotát építészeti, elektromos, fűtés–hűtés, védelmi szempontokból.

A Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár integritása
Az intézménynek célkitűzései megvalósításához pályázatokon kell indulnia, szponzori támogatásokat kell szereznie, illetve céljainak megvalósítása érdekében más intézményekkel és magánszemélyekkel is kapcsolatba kell lépnie. A támogatások megszerzésénél, kapcsolatok alakításánál szerződésben kell rögzíteni a feltételeket, hogy a gyűjtemény  szellemi és szakmai integritását megőrizze. Különösen nagy körültekintést igényel annak meghatározása, hogy az intézmény mely szervezetekkel, milyen módon tervez közös programokat, illetve, hogy tárgyait és dokumentumait milyen célokra, milyen feltételekkel adja kölcsön, illetve használatba.

A Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár dolgozói
A MZSML dolgozóinak az intézmény alapdokumentumainak szellemében kell munkálkodniuk, s a munka során az ICOM Etikai Kódex normáit be kell tartaniuk. Valamennyi, az intézmény nevében fellépő alkalmazottnak úgy kell viselkednie, hogy az méltó legyen a gyűjteményi szakmához és megbecsülést hozzon a zsidó közösségnek. A munkatársaknak törekedniük kell arra, hogy megszerzett tudásukat releváns módon megosszák az intézmény és a közösség szélesebb közönségével is (oktatás, publikációk).

Hozzáférés, publikálás
Mivel a MZSML nyilvános magángyűjtemény, így a kutathatóság, hozzáférés, közzététel kérdésében intézményi hatáskörben dönthet. Alapelv, hogy a kutathatóságot minél szélesebb körben biztosítani kell, a kutatás korlátozása csak érzékeny esetekben, az ezt szabályozó törvények alapján lehetséges. A törvényben előírt tájékoztatási kötelezettséget mindig ki kell elégíteni. Az intézménynek nagy szerepe van a zsidó identitástudat fenntartásában és alakításában csakúgy, mint a többségi társadalom zsidóképének alakításában. A gyűjtemény minél szélesebb körű megismertetése során törekedni kell a lehető legtárgyilagosabb interpretációra. A gyűjteményhez tartozó örökség-elemek eredetiben és másolatban is csak a kontextus ismeretében, intézményünk beleegyezésével jelenhetnek meg.    

A tárgyak és dokumentumok jogi helyzete
A MZSML gyűjteményének minden darabjának eredetét, provenienciáját ismerni kell, s ezeket az adatokat fel kell tüntetni a nyilvántartásokban, fonddossziékban is. Ezt a munkát össze kell hangolni az európai restitúciós elvekkel, eredményeit a közös fórumokon publikálni kell. A provenienciakutatás az intézmény kutatásai között prioritást élvez. 

Érzékeny anyagok
A gyűjteményhez tartozó tárgyak, dokumentumok egy része különösen érzékeny anyagnak számít, melyek megőrzésénél, tudományos feldolgozásánál és publikálásánál különösen körültekintően kell eljárni. Gyakorlatunkban ez elsősorban a szent szövegek megfelelő elhelyezését és kezelését (geniza, esetleges kiállítás méltósága), valamint a holokauszt története során keletkezett, a zsidó népet emberi méltóságában sértő dokumentumokkal, képekkel való munkát érinti. A tárgyak preventív konzerválásának és restaurálásának során ezeket a tényezőket hangsúlyosan figyelembe kell venni.

Szakmai felelősségvállalás
A MZsML dolgozói a gyűjteményre vonatkozó kutatási eredményeiket, a gyűjteményről szóló tudásukat publikációkon keresztül megosztják a közösséggel. A MZsML szakmai felelősséget csak az intézmény kiadványaiban, online adatbázisaiban, szakmai rendezvényein, illetve a hivatalosan kiállított igazolásokban és szakvéleményeben megjelentekért vállal. 
Rólunk
Fenntartó
Alapelvek
Támogatók
​Pályázatok 
Munkatársak 
Gyűjtemények
Múzeumi adatbázis
Levéltári fondjegyzék
​Digitalizált iratok 
Állandó kiállítás 
​Kiállítás archív
Projektek
Saul Gyermekei
​
Flódni
Flódni+
Közös terek
Zsinagóga anno
​Muzeomania
Publikációk 
Kutatói blog 
Évkönyv 
Katalógusok
Múzeum shop
Kapcsolat
Címek, adatok
Hírlevél
Adományok 
Kutató regisztráció
Múzeumpedagógiai regisztráció
​Fotó megrendelés

About us
Mission statement 
Supporters
Grants
​Publications
​Staff 
Collections 
Museum database
Archives list of fonds
Digitized documents
Permanent exhibition 
Past exhibitions 
Projects
Children of Saul Memorial Program
Flódni
Flódni+
Faces, spaces, images 
Synagogue anno
​Museomania
Contact
Adress, data
Donations
Registration for research
Registration for education
​Photo-request

Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár / Hungarian Jewish Museum and Archives 2020
  • HÍREK
  • NEWS
  • LÁTOGATÁS
  • VISIT
  • FELFEDEZÉS
  • EXPLORE
  • LEARN
  • TANULÁS