MAGYAR ZSIDÓ MÚZEUM ÉS LEVÉLTÁR
  • NYITÓLAP
  • HOME
  • LÁTOGATÁS
  • VISIT
  • KIÁLLÍTÁSOK
  • EXHIBITIONS
  • GYŰJTEMÉNYEK
  • COLLECTIONS
  • KUTATÁS
  • RESEARCH
  • TANULÁS
  • LEARN
  • PROJEKTEK
  • NYITÓLAP
  • HOME
  • LÁTOGATÁS
  • VISIT
  • KIÁLLÍTÁSOK
  • EXHIBITIONS
  • GYŰJTEMÉNYEK
  • COLLECTIONS
  • KUTATÁS
  • RESEARCH
  • TANULÁS
  • LEARN
  • PROJEKTEK
Search

Múzeumpedagógiai foglalkozások


Számos különböző programmal és műhelymunkával várjuk a gyerekeket, diákokat, fiatal felnőtteket, tanárokat, valamint a levéltári és múzeumi szakembereket.
Intézményünk egyik fontos küldetése, hogy minél több látogató számára elérhető és érthető legyen. Szeretettel várjuk a zsidó közösség tagjait, zsidó és nem zsidó iskolai csoportokat, magyarországi és külföldi turistákat. Zsidó múzeumként szembe kell néznünk a zsidósággal kapcsolatos általános vitákkal, és valamilyen módon harcolnunk kell az előítéletek és az antiszemitizmus ellen is. Végül fontos azt is tudatosítani magyar látogatóinkban, hogy a zsidó örökség és kultúra közös nemzeti örökségünk része. Ezért olyan múzeumpedagógiai módszertani megközelítést kell alkalmaznunk, amely érthető a látogatók sokszínű csoportja számára.

2023. június 15-ig múzeumpedagógiai foglalkozásaink egy része a Lázár Ervin Programban is elérhető. Ennek részletei itt olvashatók. 


Választható foglalkozások
Foglalkozások a Zsidó Múzeumban: 
A kincsesláda titkai 
A hetedik nap: Szombat
A szabadság ünnepe: Peszah
Tóradíszek titkai
Állatok a múzeumban
Bibliai történetek
Foglalkozás a Dohány utcai zsinagógában és a kertben: 
Séta a zsinagóga kertjében 
Foglalkozások a Rumbach utcai zsinagógában: 
A Rumbach és a pesti zsidók története
Politzer Saga: Történelem egy család történetén keresztül 
Jelentkezés
Jelentkezési lap 
Gyermekvédelmi irányelvek
Nyilatkozat a diszkriminációmentes bánásmódról
A Múzeum kizárja a faji, etnikai hovatartozás, bőrszín, származás, nemzeti hovatartozás, vallás, bevándorlási státusz, nemi jelleg, nemiség, nemi identitás, nemi identitás kifejezésével, szexuális irányultsággal, családi/szülői státusz, családi állapot, életkor, fizikai vagy szellemi fogyatékosság, vagyoni és társadalmi-gazdasági helyzet, nyelv, illetve más jogi vagy alkotmányosan védett tulajdonság vagy hovatartozás alapján történő jogellenes megkülönböztetést. A diszkrimináció bármely formája korlátozza a közösségnek az egyenlőség, a befogadás és az elfogadás megteremtésére irányuló erőfeszítéseit.
Múzeumi oktatás
A Múzeum számos múzeumpedagógiai programot és műhelymunkát kínál gyerekeknek, diákoknak, fiatal felnőtteknek, tanároknak, levéltárosoknak és/vagy múzeumi szakembereknek. A Múzeum életkortól, zsidó valláshoz, zsidósághoz való kötődéstől, szakmaiságtól (pedagógusok, múzeumi levéltári szakemberek) függően különböző célcsoportok számára kínál oktatási vagy képzési lehetőségeket.
A Múzeum egyik legfontosabb küldetése, hogy a zsidó kultúrát minél több látogató számára elérhetővé és megismerhetővé tegyük. A Múzeum nyitva áll a zsidó közösség minden tagja számára, zsidó és nem zsidó iskolai csoportok, valamint Magyarország minden régiójából és külföldről érkező látogatók előtt. Célja, hogy a látogatók számára egyértelművé tegye, hogy a zsidó örökség és kultúra közös nemzeti örökségünk része. A Múzeum korcsoportonként meghatározott múzeumpedagógiai módszertant alkalmaz, mely harmonizál az iskolai osztálykövetelményekkel, a nemzeti oktatási szabványokkal és szabályokkal.
A Múzeum gyűjteményéhez tartozó vallási és kulturális tárgyak, dokumentumok egy része különösen érzékeny anyagnak számít, ilyenek a holokauszt története során keletkezett, a zsidó népet emberi méltóságában sérthető dokumentumok és képek, melyek nyilvánosságra hozzáférhetővé tételénél, bemutatásánál és publikálásánál különösen körültekintően kell eljárni. A Múzeum dolgozói és múzeumpedagógiai szakemberei a tárlatvezetések és a különböző foglalkozások alkalmával mindenkor a téma érzékenységére tekintettel gyakorolják munkájukat.
GyermekvédelemAz ENSZ Közgyűlése által 1989. november 20-án elfogadott Gyermekvédelmi Egyezmény célja - amelyet Magyarország is ratifikált és magára nézve kötelező érvényűnek fogadott el - hogy biztosítsa a gyermekek védelmét minden olyan szándékos vagy nem szándékos cselekménnyel szemben, amelyek a veszély jelentenek számukra vagy tényleges kárt okoznak.
Korcsoportok, veszélyeztetett felnőttek
A "gyermek" jogi meghatározása:
ENSZ gyermekjogi egyezménye alapján gyermek az a személy, aki tizennyolcadik életévét nem töltötte be, kivéve, ha a rá alkalmazandó jogszabályok értelmében nagykorúságát már korábban eléri. Ez a szabályozás összhangban van a magyar Büntető Törvénykönyvvel, amely 18 év alatti személyként határozza meg gyermeket. A Btk. szerint, ha a gyermek 16 év alatti, annak jognyilatkozatai annyiban érvényesek amennyiben a gyermek felett szülői felügyeletet gyakorló személy beleegyezését adta vagy engedélyezte.
A veszélyeztetett felnőtt jogi meghatározása:
Olyan 18 év feletti személyt értünk, aki nem képes gondoskodni önmagáról, nem képes megvédeni magát a jelentős károkozástól vagy kizsákmányolástól.
Veszélyeztetett felnőttek és gyermekek védelmi rendszere:
A védelem olyan politikák, eljárások és gyakorlatok összessége, amelyek célja, hogy aktívan megelőzzék a veszélyeztetett csoportokkal kapcsolatos mentális és fizikális károkozó magatartásokat, visszaéléseket.
Károkozó magatartások:
Az Egészségügyi Világszervezet szerint a "gyermekbántalmazás" vagy "rossz bánásmód" a fizikai és/vagy érzelmi bántalmazás, szexuális visszaélés, elhanyagolás vagy gondatlan bánásmód, illetve kereskedelmi célú vagy egyéb kizsákmányolás minden egyéb olyan formája, amelynek során a gyermek egészsége, élete veszélybe kerül, fejlődése során vagy emberi méltóságában tényleges vagy lehetséges kárt szenved, olyan személlyel fennálló kapcsolata során amely felelősségen, bizalmon vagy egyéb hatalmi kapcsolatokon alapul".
Gyermekvédelmi politika
A Múzeum célja, hogy a zsidó közösség együttműködésével gyermek orientált biztonságos kulturált környezetet hozzon létre és tartson fenn hosszútávon.
A Múzeum gyermekvédelmi szabályzata és az azon alapuló eljárások - az ICOM múzeumi etikai kódexével összhangban - képezik a múzeumi gyermekvédelem alapját, amelynek célja elsősorban a károk és a visszaélések megelőzése.
A Múzeum egyes oktatási programjainak megszervezése korcsoportonként történik. A legtöbb múzeumi gyermekfoglalkozás harmonizál a különböző iskolás korosztályok tanmenetével, a nemzeti oktatási szabványokkal és szabályokkal. A Múzeum által meghatározott korcsoportok az oktatási programban részt vevő iskolákra és a szülőkre nézve a múzeumi tevékenységekre való jelentkezéskor kötelező érvényűek. A Múzeum minden programját úgy tervezi meg, hogy az maximális biztonságot nyújtson minden korcsoport számára és a foglalkozások megfeleljenek az adott évfolyamon lévő gyermekek szociális-érzelmi képességeinek és készségeinek, valamint igazodjanak az adott korcsoport iskolai tananyagához.
A Múzeum számára a gyermekek biztonsága kiemelten fontos. Az intézmény felelősséggel tartozik azért, hogy munkatársai ne tegyék ki a gyermekeket a sérülés és a visszaélés bárminemű kockázatának.
Gyermekvédelmi szabályzat
A gyermekek maximális védelmének biztosítása érdekében a Múzeum gyermekvédelmi szabályzatot fogad el, amelyben konkrét szabályokat állapít meg a következőkre vonatkozóan:
  • minimalizálja annak kockázatát, hogy a múzeum által végzett oktatási tevékenységek alkalmával vagy azok eredményeként a gyermekek károsodása, bántalmazása vagy kizsákmányolása előfordulhasson
  • a gyermekekre és a gyermekvédelemre fokozottan figyel a foglalkozások tervezésekor
  • tudatosítja a múzeumi munkatársakban, valamint a múzeum projektjeiben, tevékenységeiben résztvevő egyéb személyekben a gyermekvédelem és a gyerekvédelmi szabályzatok jelentőségét és betartásuk fontosságát
A Múzeum alkalmazottainak az intézmény alapdokumentumainak szellemében kell a munkát ellátniuk és munkájuk során be kell tartaniuk az ICOM etikai kódexének előírásait, valamint a Múzeum magatartási kódexében és gyermekvédelmi szabályzatában meghatározott előírásokat és szabályokat.
A Múzeum felelőssége, hogy tudatosítsa minden múzeumi alkalmazottban a veszélyeztetett gyermekek és felnőttek védelmének szükségességét, és azokat a gyakorlati és szakmai kárelhárítási és kármérséklési szabályokat, amelyek védelmüket biztosítják.
A múzeum alkalmazottai számára megfelelő szabály és eljárásrendszert alakít ki, képzést és útmutatást biztosít a gyermekek és a veszélyeztetett felnőttek védelmére
Minden múzeumi alkalmazottaknak úgy kell ellátnia a feladatát, hogy az megfeleljen a zsidó közösség etikai normáinak.
A szabályzat célja, hogy többszintű, strukturált védelmet nyújtson a múzeumi programokon résztvevő gyermekek és veszélyeztetett felnőttek számára. A szabályzat rendelkezései kiterjednek minden olyan kérdésre, amely a Múzeum szerint kritikus fontosságú a gyermekek biztonságának és védelmének megőrzése szempontjából. Ennek megfelelően a múzeumi alkalmazottak magatartási kódexe, gyermekvédelmi politikája, a múzeum szakmai háttere, szervezetének fizikai és virtuális környezete, valamint az alkalmazottainak, önkénteseinek számára szervezett képzések és oktatási programok az alábbi elveket követik:
  • Minden gyermeknek egyenlő joga van a védelemhez.
  • A gyermekvédelemmel kapcsolatos minden intézkedést a gyermek érdekében kell meghozni. A múzeum programjai során a múzeumi alkalmazottak kötelesek biztosítani a gyermekek alapvető jogait, valamint kötelesek megóvni őket a károkozó magatartásoktól és egyéb veszélyektől.
  • A Múzeum valamennyi alkalmazottja felelős a gyermekek védelméért, munka-és feladatkörének ellátása során mindenkor be kell tartania a gyermekvédelmiszabályzatban foglalt rendelkezéseket.
  • A gyermekvédelmi szabályzat kötelező mindazokra, akik feladataikat alkalmazotti munkakörben látják el, valamint a múzeummal partneri vagy szerződéses kapcsolatban álló személyek.
  • Bár a Múzeum gyermekvédelmi szabályzata nyilvános és mindenki számára elérhető, az intézmény köteles különös gondot fordítani a védelemmel kapcsolatos képzésre, tanácsadásra, oktatásra.
  • A Múzeum akkor működik transzparens és preventív módon, ha időben felismeri a gyermekekre nézve ártalmas helyzeteket és hangsúlyozza a gyermekvédelem mindenkori prioritását a múzeum működésén belül.
A Múzeum az alábbi pontokban meghatározott módon gondoskodik a veszélyeztetett gyermekek és felnőttek védelméről:
  • a visszaélések lehetőségének minimalizálása és a veszélyeztetett gyermekekkel és felnőttekkel való foglalkozás megfelelő bánásmódjának kialakítása érdekében védelmi politika és szabályok elfogadása;
  • annak biztosítása, hogy a múzeum veszélyeztetett gyermekekkel/felnőttekkel foglalkozó munkatársai teljes mértékben megismerjék a múzeum szabályzatát, eljárásait és gyermekvédelemmel kapcsolatos útmutatásait, valamint megfelelő képzést kapjanak azok betartására;
  • a védelemmel és a bevált, szakszerű gyakorlatokkal kapcsolatos információk megosztása a munkatársakkal, önkéntesekkel;
  • a veszélyeztetett gyermekek és felnőttek kiemelt kezelése a múzeumi személyzet folyamatos felügyelete, támogatása és képzése révén;
  • gyermekvédelmi kérdésekért felelős (gyermekvédelmi referens) kinevezése, aki rendszeresen ellenőrzi és időszakonként felülvizsgálja a gyermekekkel kapcsolatos szabályokat, eljárásokat, útmutatásokat és gyakorlatot;
  • minimalizálja annak kockázatát, hogy a múzeum által végzett tevékenységek alkalmával vagy azok eredményeként a gyermekek vagy veszélyeztetett felnőttek sérülése, velük szembeni visszaélés vagy kizsákmányolásuk bekövetkezhet, különös tekintettel a következő magatartásokra:
    • a gyermek ellen folyamatosan elkövetett testi vagy lelki erőszak
    • minden olyan magatartásforma amely hátrányosan befolyásolja a
    • gyermek harmonikus és kiegyensúlyozott társadalmi-kapcsolati fejlődését
    • olyan magatartás, amely veszélyeztető vagy káros lehet a gyermek számára
    • sértő vagy nem megfelelő nyelvezet használata vagy viselkedés tanúsítása a
    • gyermekkel szemben;
    • szükségtelen személyközi kapcsolat létesítése vagy fenntartása a gyermekkel
    • a múzeumpedagógiai programok során
    • szükségtelen személyközi kapcsolatok létesítése vagy fenntartása az online vagy közösségi média közvetítésével (e-mail, chat, közösségi hálózatok stb.) oktatási tevékenységhez kapcsolódóan, vagy azon kívül
    • erőszakos tartalmak közlése vagy erőszakos módszerek alkalmazása a gyermekek oktatása során
    • a gyermekkel szembeni megkülönböztetés bármely formája
A gyermekek, a fiatalok és a veszélyeztetett felnőttek jólétének előmozdítása és a veszélyeztetettségük megelőzése érdekében tett intézkedések érdekében a Múzeum védelmi céljait az alábbiakban fogalmazza meg:
  • a veszélyeztetett gyermekek és felnőttek jogainak tiszteletben tartása,
  • olyan környezet kialakítása, amely biztonságos és befogadó a gyermekek és a veszélyeztetett felnőttek számára, az alábbiakra vállat jogi garanciák betartásával:
  • a gyermekek egészségének és jólétének előmozdítása a múzeumi környezeten belül, az oktatási programokon, foglalkozásokon történő biztonságos részvétel biztosítása
  • a nyitottságon és elfogadáson alapuló kulturális közösség fenntartása
  • a gyermekek készségeinek és kompetenciáinak fejlesztése
  • a gyermekek számára alkalmatlan oktatási anyagok terjesztésének elkerülése
  • a gyermekekkel kapcsolatos információk, események és képek (például fényképek, videók és a közösségi média) felhasználásának minimalizálása, valamint ezek nem megfelelő felhasználásának elkerülése
Gyermekekkel és veszélyeztetett felnőttekkel kapcsolatos eljárási szabályok 
A Múzeum biztosítja, hogy:
  • a gyermekek biztonságával és védelmével kapcsolatos bárminemű bejelentést szakszerűen és gyermekvédelmi szabályzatnak megfelelően kezel;
  • megteszi a szükséges lépéseket a gyermekek védelme és gyermekek sérelmére elkövetett károkozó magatartás feltételezett elkövetőjével szembeni fellépés érdekében, ez magában foglalhatja a Múzeum fenntartójához - különösen a MAZSIHISZ Oktatási és Szociális Osztályához, a bűnüldöző és gyermekvédelmi szervekhez – történő információ továbbítást és bejelentést;
  • a munkatársak, a múzeummal szerződéses jogviszonyban álló személyek, vagy önkéntesek ellen felmerült gyermekkel szemben tanúsított károkozó magatartás gyanújaesetén az intézkedés magában foglalhatja a múzeummal fennálló munkavállalói, megbízási jogviszony vagy bármilyen együttműködési megállapodás felfüggesztését vagy megszüntetését is;
  • betartja a munkáltatói titoktartási kötelezettséggel kapcsolatos szabályokat, és nem hozza nyilvánosságra a gyermekre sérelmes magatartások elkövetőinek személyes adatait, kivéve, ha az információ átadása a hatóságok számára feltétlenül szükséges a gyermek védelmének biztosítása és az elkövető ellen foganatosítandó hatósági intézkedés érdekében (például ha a gyermeknek különleges szolgáltatásokra lehet szüksége vagy ha bűncselekmény elkövetésének gyanúja merülne fel);
  • felhívja a figyelmet a gyermekek védelmének fontosságára, nyíltan kommunikál a védelem biztosításának jelentőségéről, múzeummal kapcsolatban álló intézmények és külső szervezetek felé;
  • nyilvánosságra hozza szabályzatát és eljárásait, nyitott a szabályokkal alkalmazásával kapcsolatos gyakorlati kérdések megvitatására és valós tapasztalatokon alapuló felülvizsgálatára;
  • a gyermekek védelmét múzeumi szabályzat a vonatkozó nemzetközi és belső jogszabályokkal harmonizál.
A múzeumi alkalmazottakra és önkéntesekre kiválasztására vonatkozó eljárási szabályok
A Múzeum vezetése biztosítja, hogy:
  • a munkatársak és az önkéntesek kiválasztásánál és felvételénél a lehető legnagyobb gondossággal jár el, a gyermekvédelemmel kapcsolatos szabályokat azokkal megismerteti és annak betartatását rendszeresen ellenőrzi;
  • a gyermekekkel foglalkozó munkatársakat a gyermekvédelemmel kapcsolatos kérdésekben folyamatos továbbképzésben részesíti;
  • munkatársai felelősséggel tartoznak azért, hogy a gyermekek védelmével kapcsolatos szabályzatban foglalt alapvető szabályokat megismerjék és azokat a gyakorlatban alkalmazzák, valamint gyermek sérelmére elkövetett cselekmény felmerülése estén a szabályzatban meghatározott módon járnak el;
  • az iskolák, az oktatási csoportok vezetői és egyéb múzeummal szerződéses jogviszonyban álló személyek és más érdekelt felek megfelelő tájékoztatást kapnak a múzeumnak a gyermekek biztonságára vonatkozó szabályairól, eljárásairól, a Múzeum köteles a szabályzatot és annak módosításait a fent említett személyek részére nyilvánosságra hozni és nyilvánosan kezelni;
  • felelős a munkavállalókkal kapcsolatos teljes humánpolitikai tevékenységért, beleértve munkaerő-felvételt, kiválasztást és toborzást, valamint a gyermekvédelemmel kapcsolatos munkavállalói tanácsadást;
  • a gyermekvédelmi szabályzatot évente felülvizsgálja, valamint a munkavállalók bevonásával, a releváns tapasztalatok és esetleges jogszabályi változások alapján azt megfelelően aktualizálja;
  • a gyermekvédelmi szabályzatot, elfogadást követően minden alkalmazott és önkéntes megkapja, a szabályzat megismerését követően nyilatkozatot kell tenniük arra vonatkozóan, hogy annak tartalmát megértették és azt magukra nézve kötelezőnek ismerik el;
  • a szabályzatot elektronikusan is hozzáférhetővé kell tenni a múzeum honlapján, valamint a múzeumi foglakozások helyszínein.
Gyermekvédelmi referens kinevezése, feladatai
  • A Múzeum gyermekvédelmi politikájának részeként a Múzeum igazgatója felelős a gyermekvédelmi referens kinevezéséért, kiválasztása az iskolai végzettség és tapasztalati- szakmai ismeretek alapján történik.
  • A gyermekvédelmi referens legfőbb feladata, hogy biztosítsa a Múzeum gyermekvédelmi szabályzatban foglalt követelményekkel összhangban történő működését, felelős továbbiakban a szabályzat végrehajtásának folyamatos ellenőrzéséért.
  • A referens feladata, hogy meggyőződjön arról, hogy a gyermekvédelmi szabályzatot és az azokkal kapcsolatos eljárásokat a munkatársak és az önkéntesek megértették, azokat magukra nézve kötelezőnek fogadják el. Felügyeli a gyermekvédelmi szabályok betartását és betartatását. A szabályzatban foglaltak megsértése esetén a referens értesíti a múzeum igazgatóját.
  • A múzeumi foglalkozások alkalmával a foglalkozást vezető alkalmazottaknak a gyermekek jogának és méltóságának sérelmére elkövetett bármilyen károkozó cselekményt a gyermekvédelmi referensnek kell bejelenteni, aki megteszi a szükséges lépéseket és azonnal továbbítja az információkat az igazgató felé. Az igazgató szükség esetén felveszi a kapcsolatot a MAZSIHISZ Oktatási és Szociális Osztályával és a bűnüldöző szervekkel. Minden gyermek sérelmére elkövetett esetről jegyzőkönyvet kell készíteni.
  • A referens ellenőrzi továbbá, az egyes külső szervezeteknél, vagy külső intézményben, helyszínen tartott foglalkozások esetén a gyermekvédelmi szabályzat iránymutatásainak betartását, a bejelentések szabályok szerinti kezelését, tájékoztatja a belső és külső szervezeteket az a múzeumban érvényben lévő gyermekvédelmi szabályokról.
  • A referens egyéb feladatai közé tartozik a belső új munkatársak eligazításának és képzésének megszervezése. Továbbiakban minden új munkatárs és önkéntes esetében háttérellenőrzés lefolytatása azzal kapcsolatosan, hogy az illető erkölcsileg és szakmailag is megfelelő háttérrel rendelkezik.
Toborzás és képzés
  • A Múzeum elkötelezett a gyermekvédelmi eljárásokban meghatározott biztonságos felvételi és kiválasztási eljárások betartása mellett.
  • A gyermekvédelmi referens gondoskodik arról, hogy a gyermekek és fiatalok számára nyújtott szolgáltatásokért felelős alkalmazottak, szerződéses munkaviszonyban álló személyek, és önkéntesek a gyermekvédelmi szabályokról megfelelő továbbképzésben és/vagy tájékoztatásban részesüljenek.
  • A gyermekvédelmi szabályzat a Múzeum minden alkalmazottja számára elérhető, interneten a múzeum honlapján, valamint és egy példányuk a múzeumban a recepciónál kinyomtatott formában is elérhető.
  • A gyermekvédelmi szabályokat és eljárásokat az önkéntesek kézikönyve és a szerződéses munkaviszonyban álló személyek szerződései szintén tartalmazzák. Gyermekvédelmi szabályzat nyilvános, iskolák, oktatók és szülők számára a múzeum weboldalán elérhető.
Gyermekvédelem a múzeum online foglalkozásain
A Múzeum feladata, hogy biztonságos tanulási élményt nyújtson a gyermekek számára online környezetben is, ezért az UNICEF online munkakörnyezetben történő iránymutatásaival összhangban a Múzeum az alábbi alapelveket rögzíti:
  • A múzeumi oktatók, a szülők közös feladata, hogy megteremtsék a gyermek online környezetének biztonságát, online múzeumi foglalkozások alkalmával és a közösségi médiafelületeken is.
  • A Múzeum biztosítja, hogy a múzeumi foglalkozások és az ezzel kapcsolatos közvetlen beszélgetések, kommunikáció, lehetőség szerint szakmai csatornákon keresztül történjen, például a hivatalos szoftveren, platformon vagy hivatalos közösségi média fiókon keresztül, valamint a munkatársak, oktatók és a gyermekek közötti minden személyes online interakció átlátható és szabályozott legyen.
  • A múzeumnak figyelmeztetnie kell a szülőket/gondviselőket a gyermekeket érintő online kockázatokra, mint például: szexuális kizsákmányolás, önkárosítás, internetes zaklatás és az online visszaélések egyéb típusai, amelyekkel a gyermekek online környezetben szembesülhetnek.
  • A munkatársak gyermekeknek tartott múzeumi foglalkozások alkalmával kötelesek mellőzni az olyan témákat, magatartást vagy vélemény-nyilvánítást, amely a gyermekek jogaira és emberi méltóságára sérelmes.
  • A Múzeum előírja, hogy online környezetben a múzeum munkatársai nem létesíthetnek a gyermekekkel olyan viszonyt, amely azokra nézve kizsákmányoló vagy sérelmes.
  • A 16. életévét be nem töltött gyermek esetén, a gyermekek személyes adatainak kezelése csak akkor és olyan mértékben jogszerű, ha a hozzájárulást a gyermek felett szülői felügyeletet gyakorló személy adta meg, illetve engedélyezte.
  • 16 éves kor alatt szülői beleegyezés szükséges az online foglalkozások video-felvételen történő rögzítéshez.
  • A Múzeum biztosítja, hogy a múzeumi online foglalkozások alkalmával és a közösségi média felületeken ne vitasson és osszon meg gyermekekre vonatkozó, azokra sérelmes érzékeny tartalmakat, bizalmas adatokat vagy belső ügyeket. Különösen körültekintően kell eljárni a holokauszt története során keletkezett, a zsidó népet emberi méltóságában sértő dokumentumok bemutatásánál és oktatási anyagként való használatánál.
GDPR-szabályzat gyermekvédelmi vonatkozásai
A Múzeum az adatszolgáltató felhasználók adatait a vonatkozó adatvédelmi szabályoknak megfelelően gyűjti és kezeli, a fenntartó és a Múzeum által elfogadott GDPR-szabályzat alapján.
  • Az adatgyűjtés tekintetében a gyermekek különleges védelmet élveznek személyes adataik tekintetében, mivel kevésbé lehetnek tisztában a személyes adataikat érintő kockázatokkal, következményekkel és garanciákkal, valamint a személyes adatok feldolgozásával kapcsolatos jogaikkal;
  • A 16. életévét be nem töltött gyermek esetén, a gyermekek személyes adatainak kezelése csak akkor és olyan mértékben jogszerű, ha a hozzájárulást a gyermek feletti szülői felügyeletet gyakorló személy adta meg, illetve engedélyezte.
E-biztonság fenntartása múzeumi környezetben
Olyan eljárások kidolgozása, amely világos és konkrét utasításokat adnak a munkatársak és az önkéntesek számára az informatikai eszközök megfelelő használatáról, különös tekintettel a múzeumi programokhoz biztosított eszközökre.
A szolgáltatásainkat igénybe vevő fiatalok támogatása és ösztönzése arra, hogy a múzeum informatikai eszközei által kínált lehetőségeket biztonságosan használják.
A biztonságos és megfelelő IT használatra vonatkozó szabályok integrálása a munkatársak és az önkéntesek magatartási kódexeibe.
A munkatársak és az önkéntesek hatékony irányítása informatikai kérdésekben, felügyelet, támogatás és képzés révén, valamint információs rendszereink biztonságának rendszeres felülvizsgálata és frissítése:
Jogi keret:
A gyermekek jogairól szóló egyezmény, amelyet a Közgyűlés 1989. november 20-án 44/25. számú határozatával fogadtak el és nyitottak meg aláírásra, ratifikációra és elfogadásra szeptember 2-ai hatálybalépéssel;
2015. évi XCII. törvény az Európa Tanácsnak a gyermekek szexuális kizsákmányolás és szexuális zaklatás elleni védelméről szóló Egyezménye kihirdetéséről, valamint ezzel összefüggésben egyes törvények módosításáról;
1997. évi XXXI. törvény a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról;
Magyarország Alaptörvénye;
2012. évi C. törvény a Büntető Törvénykönyvről.
 
Budapest, 2023. március 14.
 
Toronyi Zsuzsanna
Igazgató
Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár

A Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár fenntartója, a MAZSIHISZ elfogadta:
Heisler András
Elnök
MAZSIHISZ
cpp_hun_signed.pdf
File Size: 184 kb
File Type: pdf
Download File

A kincsesláda titkai 

A múzeum kincseinek felfedezése egy interaktív múzeumpedagógiai füzet segítségével.
Ez a foglalkozásunk magyarul és angolul is választható! This program is available in English. 
Ajánlott korosztály 
2-6 évfolyam,  7-12 évesek
Foglalkozás hossza
90 perc (2x45 perc) 
Helyszín
Zsidó Múzeum, Állandó kiállítás
Vertical Divider
Picture
Foglalkoztató füzet 
Picture
Lapozz bele!
Vertical Divider


A kincsesláda titkai  
Írta: 
Szerkesztette: Dancz Vera, Halász Eszter
​Illusztráció és tipográfia: 



A hetedik nap: Szombat

A csoport életkorához igazodó játékos ismerkedés a Szombat ünnepével, szokásaival és szertartási tárgyaival, több érzékszerv bevonásával. 
Ajánlott korosztály 
2-8 évfolyam,  7-14 évesek
Foglalkozás hossza
90 perc (2x45 perc) 
Helyszín
Zsidó Múzeum, Állandó kiállítás
Vertical Divider
Picture

A szabadság ünnepe: Peszah titkai 

A tárgyakon látható illusztrációk felfedezése során megismerkedünk Peszah ünnepének történetével, a hozzá kapcsolódó szokásokkal és sok más érdekességgel
Ajánlott korosztály 
Felső tagozatosok, 10-14 évesek
Foglalkozás hossza
90 perc (2x45 perc) 
Helyszín
Zsidó Múzeum, Állandó kiállítás
Vertical Divider
Picture
Foglalkoztató füzet 
Picture
Lapozz bele!
Vertical Divider


Miben különbözik ez az este? A Peszah titkai 
Írta: 
Szerkesztette: Dancz Vera, Halász Eszter
​Illusztráció és tipográfia: 



A tóradíszek titkai 

Játékos felfedezőút a múzeumban, amely során megismerkedünk a Tórával, érdekes tóradíszekkel és Ariellel, az oroszlánnal. Mindezt egy izgalmas felfedező füzet segítségével.
Ajánlott korosztály 
Alsó tagozatosok, 6-10 évesek
Foglalkozás hossza
90 perc (2x45 perc) 
Helyszín
Zsidó Múzeum, Állandó kiállítás
Vertical Divider
Picture
Foglalkoztató füzet 
Picture
Lapozz bele!
Vertical Divider


Tóradíszek titkai  
Írta: 
Szerkesztette: Dancz Vera, Halász Eszter
​Illusztráció és tipográfia: 



Állatok a Múzeumban 

Keressük meg az állatokat a kiállítás tárgyai között, hogy megértsük, mit keresnek ők a múzeumban! 
Ajánlott korosztály 
Óvodások, alsó tagozatosok
Foglalkozás hossza
90 perc (2x45 perc) 
Helyszín
Zsidó Múzeum, Állandó kiállítás
Vertical Divider
Picture
Foglalkoztató füzet 
Picture
Lapozz bele!
Vertical Divider


Nyomozás. Állatok a Zsidó Múzeumban
Írta: Kassai Réka
Szerkesztette: Dancz Vera, Halász Eszter
​Illusztráció és tipográfia: Szűcs Gergely Ákos


Bibliai történetek 

Mesekocka segítségével három bibliai történettel ismerkedhetnek meg a gyerekek.
Ajánlott korosztály 
Óvodások, alsó tagozatosok
Foglalkozás hossza
45 perc 
Helyszín
Zsidó Múzeum, Állandó kiállítás
Vertical Divider
Picture

Séta a zsinagóga kertjében 

Megismerkedés a Dohány utcai zsinagóga történetével, a zsinagógai térrel, a Hősök temetőjével és kertjével és a Raoul Wallenberg emlékkerttel. 
Ajánlott korosztály 
1-8 évfolyam,  6-14 évesek
Foglalkozás hossza
60 perc 
Helyszín
Dohány utcai zsinagóga kertje 
Vertical Divider
Picture
Foglalkoztató füzet 
Picture
Vertical Divider


Sétáló füzet
Képes kalauz a Dohány utcai épületegyütteshez  

Írta és szerkesztette: Szolga Zsófia 
Grafika, tördelés: Nosek Mimma
Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár, 2015
ISBN: 
978-963-87083-4-2

A teljes füzet letölthető innen, vagy megvásárolható a múzeumban. 

Rumbach Sebestyén utcai zsinagóga és a pesti zsidók története

Miért épült még egy nagyobb zsinagóga a Dohány utcai zsinagóga közelében?
A foglalkozáson interaktív játékon keresztül fedezhetik fel a résztvevők a Rumbach Sebestyén utcai zsinagóga- és a pesti zsidóság történetét.

Ajánlott korosztály 
2-8. évfolyam és gimnazisták, 7-18 évesek
Foglalkozás hossza
90 perc (2x45 perc) 
Helyszín
Rumbach utcai zsinagóga, kiállítás
Vertical Divider
Picture

Politzer Saga: Történelem egy család történetén keresztül

A foglalkozáson a Politzer család történetén keresztül ismerhetik meg a résztvevők a magyar zsidók életét és döntési helyzeteit az 1700-as évek elejétől. A 90 perc alatt rövid videókkal és interaktív feladatokkal várjuk a résztvevőket.
Ajánlott korosztály 
Felső tagozatosok és gimnazisták, 10-18 évesek
Foglalkozás hossza
90 perc (2x45 perc) 
Helyszín
Rumbach utcai zsinagóga, kiállítás
Vertical Divider
Picture

Felkészüléshez a filmek és háttértartalmak elérhetőek innen. 

    Jelentkezés

    év, hónap, nap, óra
    diákok + kísérők
    Amennyiben a látogatás egy projekt része, vagy egyéb feladatokhoz kapcsolódik, kérjük itt jelezze!
Elküld

Jelentkezési lap letölthető formátumban: MILEVMUZPED
Rólunk
Alapelvek
​
Gyermekvédelem
Támogatók
​Pályázatok 
Munkatársak 
​
Impresszum
Gyűjtemények
Múzeumi adatbázis
Levéltári fondjegyzék
​Digitalizált iratok 
Állandó kiállítás 
​Kiállítás archív
Projektek
Saul Gyermekei
​
Flódni
Flódni+
Közös terek
Zsinagóga anno
​Muzeomania
Publikációk 
Kutatói blog 
Évkönyv 
​
Interjúk
Katalógusok
Múzeum shop
Kapcsolat
Címek, adatok
​
Hírlevél
​Sajtó
Adományok 
Kutató regisztráció
Fotó megrendelés


About us
Mission statement 
Child Protection Policy
Supporters

Grants
​Staff
​Impressum 
Collections 
Museum database
Archives list of fonds
Digitized documents
Permanent exhibition 
Past exhibitions 
Projects
Children of Saul Memorial Program
Flódni
Flódni+
Faces, spaces, images 
Synagogue anno
​Museomania
Contact
Adress, data
​Press
Donations
Registration for research
​Photo-request

Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár / Hungarian Jewish Museum and Archives 2023
  • NYITÓLAP
  • HOME
  • LÁTOGATÁS
  • VISIT
  • KIÁLLÍTÁSOK
  • EXHIBITIONS
  • GYŰJTEMÉNYEK
  • COLLECTIONS
  • KUTATÁS
  • RESEARCH
  • TANULÁS
  • LEARN
  • PROJEKTEK